EVL foorum
Sõnad, mis diskrimineerivad ja solvavad? - Printerisõbralik versioon

+- EVL foorum (http://www.vaegkuuljad.ee/foorum)
+-- Foorum: Üldfoorum (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Foorum: Ettepanekud, arutelud (/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Teema: Sõnad, mis diskrimineerivad ja solvavad? (/showthread.php?tid=19)

Sõnad, mis diskrimineerivad ja solvavad? - idamia - 25. Sep 2008 14:12

Äsja leidsin uudise, mis tasub lugemist:

http://www.thvk.ee/2008/09/25/sonad-patsient-ja-immigrant-on-diskrimineerivad/

Siin võiks kohe arutleda, et kas meid tähistavad sõnad on solvavad või mitte. "Vaegkuulja" kõlab tegelikult inetult, et justkui oleks mul miskit vajaka. "Puudega inimene" ei kõla paremini - et justkui oleks terviklikud ja puudelised, mitte terviklikud inimesed. "Kõva kuulmisega" on ehk kõige neutraalsem, sest see ei osuta millegi, sedastab vaid fakti, et kuulmine on halb.
Mis arvate?

Sõnad, mis diskrimineerivad ja solvavad? - Allar - 27. Sep 2008 12:38

aga meil ongi ju midagi vajaka, normaalne kuulmine Smile
kui inimesel on 1 jalg puudu, siis ta on puudega, seda fakti ei saa ilusate sõnadega kinni mätsida. samamoodi nagu prillikandjad peavad ilma prillideta tõdema, et nad ei näe, nad on vaegnägijad Smile
ma olen inimestele oma olukorda seletades öelnud kõigepealt, et ma ei kuule hästi, ma olen vaegkuulja. ja kõik saavad aru.

minu meelest tänapäeval, eriti noorte seas, tundub "kõva kuulmine" pigem segadust tekitav, kui neutraalne.
noored kasutavad väljendeid "ülikõva" ja "kõva värk" ning sellest tulenevalt ei oma "kõva kuulmisega" väljend soovitud efekti, pigem tekitab segadust.

kui veel edasi arutleda, siis miks me kutsume kurte "kurtideks", nad on ju ka inimesed, miks peab nende kurtust rõhutama? see on samasugune diskirimineerimine nagu kutsuda neegrit neegriks, seda poleks vaja, aga ometi me teeme seda.

tonti võib igalt poolt otsida ja solvuda ka kõige tühisemate asjade peale, ma loodan, et me nii äärmusesse ei kaldu!

Sõnad, mis diskrimineerivad ja solvavad? - countryman - 27. Sep 2008 22:59

Omal ajal kutsuti vaegkuuljaid nürmikuteks. Kas sel on parem kõla?
Mind isiklikult ei häiri grammigi, kui mind kutsutakse vaegkuuljaks. Lõppude lõpuks on ju see fakt, et ma hästi ei kuule või tegelikult üldse mitte, kui vidin kõrvast võtta. Mind see pole solvanud. Ise olen teistele öelnud, et mul on konarlik kuulmine ja sellest hästi aru saadud.

Sõnad, mis diskrimineerivad ja solvavad? - Allar - 28. Sep 2008 18:11

Haha, mulle see nürmik meeldib, sellel on selline värdjalik kõla Tongue
NÜRMIK - ideaalne Big Grin

Sõnad, mis diskrimineerivad ja solvavad? - idamia - 29. Sep 2008 11:28

Nojah, ega sõnades ju polegi niivõrd küsimus, kui selles, kas sõna kasutatakse halvustavas mõttes. Kuigi eks näiteks sõnal "neeger" on pahatahtlik varjund juba algusest peale juures, see tähistaski miskit alaväärset...

Sõnad, mis diskrimineerivad ja solvavad? - idamia - 29. Sep 2008 11:30

Aga vat, mis on hea - rahvas loeb ja räägib kaasaSmile)

Sõnad, mis diskrimineerivad ja solvavad? - Hulkur - 29. Sep 2008 22:00

Diskrimineerivad? Solvavad?
Mässasja? Big Grin
Ei tasu siin Eestimaal hakata igast Ameerika ja Euroopa täispuidust pealuuga ametnikenirude lollusest eeskuju võtma. Wink
Diskrimineerimine, solvamine ja halvustamine eksisteerib tegelikult põhiliselt just nende peas. Seal kuskil puidukiudude vahel, ja mõnikord pääseb see mõne ussiaugu või prao kaudu välja.
Nietzschel oli õigus - võim teeb lolliks.
Peale selle näikse mõni neist olevat lugenud ka Orwelli "1984". Eriti raamatu lõpus olevat uuskeele-teemalist lisa.
Siit tekib muide küsimus, kas Orwell oli prohvet või lihtsalt loll?

Aga tegelikult tahtsin öelda, et mind mingi "vaegkuulja" või muu sellelaadiline sõna ei diskrimineeri, solva ega halvusta. Minu jaoks on see või teine sõna lihtsalt tõsiasja nentimine.
Ja olgu ma puudega, briketiga või koguni kivisöega inimene... Toa saan igaühega neist soojaks.

Sõnad, mis diskrimineerivad ja solvavad? - eneoga - 11. Oct 2008 19:42

Solvav on pereliikmelt kuulda: sa ju ei kuule, sa oled kuttumm!!!!!! Aga muidu ei ole ma mitte arusaanud et suhtutaks halvustavalt. Hästi naiivselt vastan, et ei kuulnud jah, palun korrake....Ja vahel ütlen otse välja, et tead, mul on kuulmine omalvalikulSmile. Veel on mu lause, et ma kuuulsi küll, mul oo neli kõrvaSmile Vahel jätan lahtiseletamata ka..... Ja samas paneb nõrdima, kui ei usuta, et õues, nii 20-30 meetrilt ma ei saa kõnest aru.Vaielda ju pole mõtet! Veel kasutan varianti, et mul pole puudu midagi, mul on lisad!
MA ARVAN, ET HARIDA TULEB MEIE ÜMBER OLEVAID INIMESI, ega ikka ei osata suhelda!

Sõnad, mis diskrimineerivad ja solvavad? - trinka - 18. Oct 2008 10:08

Solvumine võib tulla ka tujust.Kui ma töötan-olen töösse süvenenud siis tuleb teine töökaaslane ja räägib midagi.Ma tõega ei pane teda tähele kui sõna sõnalt,siis lihtsalt öeldakse,näh ta kurt.Mainisin korra,kui tahad minuga otse jutelda,siis maini minu nime,siis ma kuulan,muidu iga sugune nii sama loba mind ei huvita liiatigi veel tööl.Samas see sõna "kurt" ikka solvab kah,kus juures nüüd nagu tõega on see kuulmine ka nadim.Aga tühja neist teistest,ons vaja igat kraaksatust tähele panna!Ilusat sügist!

Sõnad, mis diskrimineerivad ja solvavad? - kylliki - 20. Oct 2008 12:23

Jagan Allari ja Hulkuri arvamust, et sõna "vaegkuulja" ei ole solvav vaid nendib fakti. Vaegkuulja on täpselt samasugune määratlus nagu kurt, pime, jalutu, autist jne. Kõik me oleme puudega inimesed, kellel on mõni funktsionaalne häire. Seda ei maksa eitada, sellega tuleb leppida ja õppida sõbralikult koos elama. Sest teisiti ei saagu oma elu kvaliteetselt elada, kas pole?

Olen arvamusel, et keda solvavad sõnad "vaegkuulja", "kurt" või "puudega inimene", ei ole piisavalt rehabiliteerunud.
"Kas sa oled kurt vää??"
Meile kõigile tuttav lause, mis meid sageli rivist välja lööb. Aga miks? Tegu on ju ütleja "appikarjega", kes ei oska meiega muul viisil enam kontakti luua. Nüüd on pall meie väravas, meie asi on teha selgeks, et tõepoolest, olen kurt/vaegkuulja, paluksime mõistvamat suhtumist. Eneogal on vägagi õigus, et me peame harima enda ümber olevaid inimesi.

Sõnad, mis diskrimineerivad ja solvavad? - Kristi - 4. Nov 2008 23:29

Mulle kui filoloogile ei ole ükski sõna iseenesest halb, vaid kõik oleneb toonist, millega midagi öeldakse ning kus kontekstis seda kasutatakse. Kõik sõltub 100% ütlejast: milline on tema haritustase ja milline on tema suhtumine kõnesolevasse teemasse / isikusse. On ikka vaks vahet sees, kas mainitakse viisakalt: "Inimene on vaegkuulja, seepärast palun vestelge temaga selgemini", või visatakse üleolevalt: "SEE on mingi vaegkuulja, katsu ennast ka SELLELE kuidagi arusaadavaks teha!" Viimasel juhul no umbes nagu jutt käiks Tori hobusest Tongue

Sõna 'neeger' on halvustava tähendusega Ameerika kultuuriruumis ja nende seas, kes liiga palju Ameerika filme vaatavad. Eesti kultuuriruumis seevastu võib halvemaks variandiks pidada hoopis 'mustanahalist', kuna see vihjab räpasusele ja pesematusele. Eestikeelne 'neeger' ei ole sama, mis ameeriklaste 'nigger', hoolimata kirjapildi näilisest sarnasusest. Või me peaksime sel juhul ära keelama ka saksakeelse 'nussi', kuna meie, eestlaste kõrvale, see ehk ei meeldi.

Ja mis puutub puuetesse, siis palun väga, räägitagu nii nagu keegi ise soovib, peaasi et vajalik asi ühetimõistetavalt öeldud saab. Ma ei poolda absoluutselt ülepingutatud ja eesti hingelaadile võõrapärast poliitilist korrektsust! Wink Lähim näide sellisest toredast nähtusest oli NSVL aeg, mil enamik asju olid ümbernimetatud ja pea kogu vestlus käis mingis naljakas eufemismide keeles.

Seega oleks kõigepealt vaja muuta suhtumist, sõnad tulevad alles suhtumise järel. Vastasel juhul võime küll välja mõelda uue neutraalse eufemismi, ent peagi omandab ka see ütlejate suus negatiivse varjundi, mistõttu tuleb otsida taas uus sõna, ja nii tekib lõputu nõiaring. Suhtumist aga sellega ei muuda Smile

Sõnad, mis diskrimineerivad ja solvavad? - Hulkur - 7. Nov 2008 22:23

kylliki Kirjutas:"Kas sa oled kurt vää??"
Hullem veel... Tänapäevalgi leidub inimesi, kes ei oska isegi kurdil ja tummal vahet teha.
Mulle endale määriti kunagi ammu Tumma hüüdnimi kaela. Suisa masendav, eksole.
Aga mingil hetkel kujunes sellest miskitmoodi hoopis... varjunimi - Rudolf Tumm.
Selle nuka alt kaedes olen asjaga täitsa rahul. Kuradi hea pseudonüüm tegelikult.
Siiamaani leidub inimesi, kes ei tea üldse mu õiget nime, arvavad, et olengi Rudolf või Ruts Big Grin Big Grin Big Grin

Maailm on naljakas.

Sõnad, mis diskrimineerivad ja solvavad? - eneoga - 11. Mar 2009 17:03

Ma ei tea, kas on täpselt õige koht kus end väljendada.Viibisin nädalavahetusel Eesti Giidide Päevadel, ja tähelepanek on selline; ma ei kuulnud kordagi sönapaari- erivajadusega turist (klient). Tehti arenguplaane, kuidas turiste ligi meelitada, eriti välisturisti jne. Hiljem, kui tuttavatele sellest rääkisin, tegid nemad tasahilju telgitagust tööd, selle tulemusena selgus, see teema on tabu!!!!Eks kohati oli ka minul probleeme aga suutsin sellest üle olla ja nad ise lahendada, eks ikka tänu sellele, et mul Järvamaal paar tuttavat giidi, kui vaja saan alati üleküsida. Ja teine väga valus tunne oli kui tulime ära pidulikult lõunasöögilt Eivere mõisast. Bussis, üks daam ütles väga halva tooniga vanadekodu asukate kohta, kuid nemad on ju ka erivajadusega! Ja oligi mulle praktiliselt selgeks tehtud, miks erivajadusega inimene naljalt toast välja ei tule, sest ka mina tundsin, et oma erivajadusest ei julge ma piiksatadagi. Ma vähemallt loodan, et selles seltskonnas, köik ei olnud sellised. Giidide seltskond peaks olema kultuurne seltskond, kuid mina valjuhäälselt oma erivajadusest ei räägi, sest ei taha avalikult haiget saada. Paraku elu on karm! Palun vastukaja Smile

Sõnad, mis diskrimineerivad ja solvavad? - janno - 13. Jun 2009 01:02

Puudega inimene ostab ahjuküttega korteri Big Grin

Aga mida teevad talvel need kellel puid pole ?

Sõnad, mis diskrimineerivad ja solvavad? - heinar220 - 14. Jan 2011 16:31

Ma ei hakka siinkohal arutama, kas mõni nimetus on solvav või mitte. Solvav ei ole mitte sõna, vaid sellele rahva hulgas omistatud varjund. Samahästi võiks ju arutada, kas näiteks nimi Mats, Otu või Leenu on solvav. Või on seda hoopis tänapäevane eesnimi Charolyn-Hyacint-Cerly. Nimest solvavam on inimeste suhtumine vaegkuuljatesse (kasutan siiski seda väljendit). Kui igaüks saab aru, et prille kasutav inimene ei oma head nägemisvõimet, siis nürmikutest vaegkuuljate puhul muiatakse poolkaastundlikult või poolpilkavalt, kui ta millestki öeldust valesti aru saab. Ja nüüd sõltub juba inimesest endast, kas ta on üle teiste taktipuudusest või reageerib sellele sisemas valulikult.

RE: Sõnad, mis diskrimineerivad ja solvavad? - Mallori - 6. May 2011 09:41

nÜRMIK on nagu väga sarnane mürsikule. See siis teismeaele eelnev iga Big Grin